NA CZYM POLEGA MAKIJAŻ PERMANENTNY?
Makijaż permanentny jest trwałą metodą, która polega na umieszczeniu pigmentu pod powierzchnią naskórką za pomocą igły. Po zabiegu pojawia się ochronny strup, który wynika z reakcji obronnej organizmu na delikatne uszkodzenie miejscowej tkanki. W momencie, gdy strup samoistnie się złuszczy, kończy się proces gojenia, ale po tym czasie dalej następuje regeneracja naskórka, która trwa od 28 do 50 dni (mają na to wpływ rodzaj cery oraz wiek klientki). W tym okresie następuje utrwalenie makijażu permanentnego, w związku z tym dopiero po 4-6 tygodniach można wykonać korektę, czyli zabieg korygujący i wzmacniający. Czas utrzymania się pigmentu w skórze wynosi średnio od roku do trzech lat, po tym okresie należy odświeżyć makijaż. Skóra to część żywego organizmu i nigdy nie wiadomo, jak zachowa się przy danym zabiegu i jaki ostatecznie będzie jego efekt.
DLA KOGO PRZEZNACZONY JEST ZABIEG MAKIJAŻU PERMANENTNEGO?
Makijaż trwały jest zabiegiem przeznaczonym dla osób, które nie wykonują makijażu na co dzień, a chciałyby podkreślić naturalną urodę lub dla osób, które chcą zaoszczędzić czasu na poranny makijaż. Zabieg jest doskonałym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty i prowadzących aktywny tryb życia. Jest przeznaczony dla wszystkich, którzy z różnych powodów pragną skorygować pewne niedoskonałości i podkreślić urodę.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU MAKIJAŻU PERMANENTNEGO?
Chcesz wykonać makijaż permanentny? Zastanawiasz się czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu? Zanim podejmiesz decyzję o wykonaniu makijażu permanentnego, upewnij się, że nie występują u Ciebie poniższe przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
1. Zapalenie wirusowe np. żółtaczka, zapalenia wątroby, HIV I AIDS
2. Ciąża, okres karmienia piersią
3. Zaawansowana, nieustabilizowana cukrzyca
Cukrzyca to choroba, która nie wyklucza wykonania makijażu permanentnego, ale obostrza warunki jakie muszą być spełnione przed zabiegiem. Ze względu na większą skłonność do infekcji i utrudnione gojenie ran u chorych na cukrzycę wykonujemy zabieg tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zabieg można wykonać dopiero wtedy, gdy chory uzyska pozytywną opinię lekarza i zabezpieczy swój organizm przed infekcją odpowiednimi lekami.
4. Przyjmowanie silnych leków sterydowych
Stosowanie leków sterydowych / zewnętrzne i wewnętrzne/ jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania makijażu permanentnego. Jeśli stosowałaś maść sterydową w miejscu pigmentacji (usta, oczy, brwi) to musisz odczekać od 6 do 12 miesięcy zanim wykonasz zabieg.
5. Leki rozrzedzające krew
Przyjmujesz na stałe leki rozrzedzające krew? Musisz wiedzieć, że Twoje naczynia krwionośne są bardziej kruche, a skłonność do krwawień jest większa. Podczas zabiegu łatwiej może więc dojść do małych krwawień. Poinformuj mnie o przyjmowanych lekach, abym mogła zdecydować jaką techniką wykonać makijaż i czy w ogóle zabieg jest możliwy.
6. Alergie na farby do włosów i znieczulenia medyczne
7. Anomalie skórne w miejscach pigmentowanych ( znamiona, brodawki)
8. Trądzik ropowiczy, infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza
9. Świeże blizny
10. Choroby nowotworowe – tylko w trakcie leczenia
Nowotwór podobnie jak cukrzyca nie wyklucza możliwości wykonania makijażu permanentnego. Do zabiegu musisz mieć jednak pozytywną opinię lekarza i dobre wyniki badań krwi. Zabiegu nie można wykonać przy niskim poziomie leukocytów. Dopiero gdy stan chorego jest lepszy zabieg można wykonać bezpiecznie. Trzeba jednak pamiętać, że u chorych na nowotwory, w wyniku chemioterapii jest większa podatność na infekcje, gorsze gojenie ran i możliwość słabszego przyjęcia się barwnika w skórze.
11. Hemofilia
12. Łuszczyca
Chorujesz na łuszczycę lub rybią łuskę i zmiany chorobowe są w miejscu przewidywanej pigmentacji? Musisz wiedzieć, że pigment w tym miejscu może się nie przyjąć. Choroba nie jest nie tyle przeciwwskazaniem do zabiegu, ale stwarza prawdopodobieństwo niepowodzenia podczas zabiegu.
13. Infekcje wirusowe i bakteryjne
Infekcje wirusowe i bakteryjne są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu makijażu permanentnego. Jeśli masz KATAR, GRYPĘ lub inną chorobę, AKTYWNĄ OPRYSZCZKĘ – wylecz się i zaplanuj zabieg w innym terminie.
14. Zaawansawana choroba tarczycy
15. Choroby gałki ocznej, stany zapalne spojówek i oka, zabiegi operacyjne oczu, stwardnienia siatkówki (przy wykonywaniu zabiegu kresek na powiekach)
16. Mocna opalenizna
Zastanawiasz się czy opalona skóra jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu makijażu permanentnego? Nawet jeśli to dziwi, to tak właśnie jest. Wyobraź sobie że dobieramy kolor ust, brwi lub pigment do zakamuflowania blizny na ciele do mocno opalonej skóry. Jaki efekt będzie po zejściu opalenizny? Kiepski! Zabieg makijażu permanentnego wykonujemy tylko na naturalnej skórze,.
17. Henna (wykonana w przeddzień zabiegu)
18. Odżywki na porost rzęs i brwi
Stosujesz odżywki na porost rzęs lub brwi? Niestety nie możesz wykonać makijażu permanentnego. Odstaw preparat i odczekaj od 1 do 3 miesięcy. Dopiero po tym czasie możesz bezpiecznie wykonać makijaż permanentny oczu lub brwi.
19. Kwas hialuronowy – świeżo wypełmnione usta
Jeśli właśnie powiększałaś usta, odczekaj koniecznie ten czas, aby bezpiecznie wykonać makijaż i nie oszpecić swojej twarzy. Zabieg makijażu permanentnego ust można wykonać dopiero 4 tygodnie po wypełnianiu ust kwasem hialuronowym.
20. Sztuczne rzęsy
Nosisz doklejane rzęsy? Zanim zapiszesz się na zabieg makijażu permanentnego musisz się ich pozbyć. Sztuczne rzęsy uniemożliwiają wykonanie zabiegu makijażu permanentnego oczu.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?
BRWI
Dobrze jest nie depilować brwi przez miesiąc przed zabiegiem. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego kształtu względem naturalnej linii łuku. Należy zadbać o skórę w miejscu brwi i dookoła nich. Jeżeli jest ona zbyt sucha, nawilżamy ją. Na zgrubiałej i matowej wykonujemy delikatny peeling. Skórę zbyt tłustą – oczyszczamy. Dobre efekty wygładzenia i elastyczności pozwoli nam uzyskać zabieg mikrodermabrazji. Tak przygotowana skóra lepiej wchłonie pigment, przez co kolor makijażu brwi utrzyma się dłużej.
USTA
Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i wygładzenie powierzchni czerwieni wargowej. Spierzchnięte i popękane usta słabiej przyjmą pigment, dlatego zaleca się na kilka dni przed zabiegiem wykonywanie delikatnego peelingu. Istotnym problemem i przeciwwskazaniem przy pigmentacji ust jest aktywna opryszczka. Zabieg powinno się wykonać dopiero po dwóch tygodniach od jej całkowitego wygojenia. Często zaleca się zastosowanie leku przeciwwirusowego 3 dni przed i 3 dni po zabiegu. Preparat ten przyjmujemy dopiero po konsultacji z lekarzem. Zaraz po zabiegu pigmentacji ust, należy je traktować w sposób analogiczny jak w przypadku postępowania pozabiegowego pigmentacji brwi.
OCZY
Tak, jak w przypadku brwi lub ust, należy odpowiednio zadbać o nawilżenie i wygładzenie skóry. W przypadku powiek wrażliwych i skłonnych do opuchnięć można zapobiegawczo przyjmować kapsułki z arniki. Obowiązkowo przed zabiegiem pigmentacji powiek należy usunąć przedłużone rzęsy i odstawić na dwa miesiące przed planowanym zabiegiem odżywki do rzęs. W pielęgnacji pozabiegowej, tak jak przy brwiach i ustach, traktujemy powieki ze szczególną delikatnością, nie myjemy, nie trzemy i nie drapiemy. W odróżnieniu od brwi i ust, kresek na powiekach ok. tydzień po zabiegu nie powinno się niczym smarować ani nawilżać. Przez kilka dni nie wolno też malować powiek, ani tuszować rzęs. Po zagojeniu nawilżamy miejsce pigmentowane podobnie jak w wypadku brwi i ust.
JAK DBAĆ O USTA PO ZABIEGU?
Pamiętaj, aby szczególnie dbać o swoje usta i okolice ust. Nie mocz, nie trzyj i nie dotykaj ust. Dbaj o ich higienę. Nie powinnaś myć ich mydłem. Stosuj tylko kosmetyki polecone przez linergistkę. Po każdym posiłku dezynfekuj usta – polecamy to zwłaszcza osobom, które maja skłonność do występowania opryszczki. Przed około 2 tygodnie po wykonanym makijażu permanentnym ust nie należy korzystać z basenu, zabiegów SPA, sauny i solarium (aby uniknąć ryzyka infekcji).
Uwaga! Jeśli nie zastosujesz się do powyższych zaleceń, na Twoich ustach mogą wystąpić przebarwienia i odbarwienia makijażu.
JAK DBAĆ O BRWI PO ZABIEGU?
- Przez ok. 7 dni po zabiegu nie wolno moczyć, trzeć, drapać, podrażniać miejsca zabiegowego i przede wszystkim, odrywać strupów.
- Brwi nie mogą być myte mydłem, ani preparatami na bazie alkoholu.
- Nie wolno nakładać makijażu na uszkodzoną skórę.
- Zaleca się przez dwa dni po zabiegu smarować brwi dwa razy dziennie cienką warstwą preparatu LINOMAG LUB ALANTAN.
- Podczas regeneracji naskórka powinno unikać się upału, zimna, korzystania z sauny, basenu, solarium (minimum 2 tygodnie po zabiegu).
- Po zagojeniu należy chronić skórę na łuku brwiowym przed wysuszeniem oraz stosować filtry UV chroniące przed mocnym opalaniem pigmentowanej skóry.
- Należy unikać agresywnych peelingów w miejscu makijażu trwałego i zapobiegać nadmiernym procesom złuszczania się naskórka w obszarze pigmentacji.
JAK DBAĆ O OCZY PO ZABIEGU?
Po zabiegu makijażu permanentnego oczu skóra łuszczy się w pigmentowanym miejscu. Bezpośrednio po zabiegu kolor makijażu jest bardzo intensywny. Po wyłuszczeniu się skóry blednie o około 40-50%. Nie drap skóry, nie trzyj i nie mocz, ponieważ możesz uszkodzić swój makijaż. Zrywanie łuszczącego się naskórka może spowodować nierówne schodzenie barwnika, przerwy i przebarwienia w makijażu.
Do pielęgnacji skóry pigmentowanej powinnaś używać tylko kosmetyków polecanych przez linergistkę, żadnych innych! W pielęgnacji oczu po zabiegu makijażu permanentnego ważne jest żeby nawilżać skórę a nie natłuszczać jej. Nie dopuszczaj do przesuszania skóry.
CZY MAKIJAŻ PERMANENTNY BOLI?
Makijaż permanentny wiąże się z przetrwaniem tkanek, więc nie należy do zabiegów relaksacyjnych 😉 aczkolwiek wszystko zależy od tolerancji konkretnej osoby. Niektóre Panie opisują zabieg jako praktycznie bezbolesny, zdarzają się nawet przypadki zaśnięcia podczas zabiegu, a dla innych ból jest mocny, zwłaszcza przy pigmentacji ust. Niemniej jednak stosowane są różnego rodzaju preparaty znieczulające powierzchniowo, które dają doskonałe efekty.
ILE CZASU UTRZYMUJE SIĘ MAKIJAŻ PERMANENTNY?
Obecnie dobrze zrobiony i odpowiednio pielęgnowany makijaż wykonany techniką maszynową utrzymuje się do 3 lat. Warto zaznaczyć, że inwazyjne zabiegi na twarz, tj. Kwasy, mikrodermabrazja, oraz solarium i basem przyspieszają zanikanie makijażu. Inaczej wygląda sytuacja w technice piórkowej brwi, tzw. microbaldingu. Jest to metoda bazująca na wykonywaniu mikronacięć, czyli ingerencja w skórę jest płytsza, a co za tym idzie – pigment osadza się nie tak głęboko jak w maszynowej. Efekt po tego typu pigmentacji utrzymuje się do 1 roku.
CZY JEST TO ZABIEG BEZPIECZNY?
Zarówno sprzęt, jak i materiały, na których pracuję, mają odpowiednie atesty i certyfikaty. Sam zabieg odbywa się w sterylnych warunkach, używam wyłącznie jednorazowych igieł.
JAK DŁUGO TRWA ZABIEG I ILE RAZY SIĘ GO WYKONUJE?
W zależności od obszaru poddawanego mikropigmentacji zabieg trwa od 1,5 do 3 godzin. Między 4 a 6 tygodniem należy wykonać drugą część zabiegu – uzupełnienie, aby uzyskać idealny efekt.
CZY PO ZABIEGU MAKIJAŻU PERMANENTNEGO MOŻNA WRÓCIĆ DO PRACY I CODZIENNYCH CZYNNOŚCI?
Zabieg makijażu permanentnego nie wyklucza z codziennych aktywności. Pigmentowane miejsca czasem lekko puchną i czerwienieją. Po krótkim czasie opuchlizna oraz zaczerwienienie mija i można powrócić do codziennych spraw.